| infinitiv | å forakte |
|---|---|
| presens | forakter |
| preteritum | foraktet |
| forakta | |
| presens perfektum | har foraktet |
| har forakta | |
| imperativ | forakt! |
| passiv | det foraktes |
| infinitiv | presens | preteritum | presens perfektum | imperativ | passiv |
|---|---|---|---|---|---|
| å forakte | forakter | foraktet | har foraktet | forakt! | det foraktes |
| forakta | har forakta | ||||
| perfektum partisipp | presens partisipp | |||
|---|---|---|---|---|
| hankjønn / hunkjønn | intetkjønn | bestemt form | flertall | |
| en/ei foraktet + substantiv | et foraktet + substantiv | den/det foraktede + substantiv | de foraktede + substantiv | den/det foraktende + substantiv |
| en/ei forakta + substantiv | et forakta + substantiv | den/det foraktete + substantiv | de foraktete + substantiv | |
| den/det forakta + substantiv | de forakta + substantiv | |||
Source: Språkrådet
Fetching frequencies...
Source: National Library of Norway