| infinitiv | å gyte |
|---|---|
| presens | gyter |
| preteritum | gjøt |
| gøyt | |
| gytte | |
| presens perfektum | har gytt |
| imperativ | gyt! |
| passiv | det gytes |
| infinitiv | presens | preteritum | presens perfektum | imperativ | passiv |
|---|---|---|---|---|---|
| å gyte | gyter | gjøt | har gytt | gyt! | det gytes |
| gøyt | |||||
| gytte |
| perfektum partisipp | presens partisipp | |||
|---|---|---|---|---|
| hankjønn / hunkjønn | intetkjønn | bestemt form | flertall | |
| en/ei gytt + substantiv | et gytt + substantiv | den/det gytte + substantiv | de gytte + substantiv | den/det gytende + substantiv |
Source: Språkrådet
Fetching frequencies...
Source: National Library of Norway