| infinitiv | å hekle |
|---|---|
| presens | hekler |
| preteritum | heklet |
| hekla | |
| presens perfektum | har heklet |
| har hekla | |
| imperativ | hekle! |
| hekl! | |
| passiv | det hekles |
| infinitiv | presens | preteritum | presens perfektum | imperativ | passiv |
|---|---|---|---|---|---|
| å hekle | hekler | heklet | har heklet | hekle! | det hekles |
| hekla | har hekla | hekl! | |||
| perfektum partisipp | presens partisipp | |||
|---|---|---|---|---|
| hankjønn / hunkjønn | intetkjønn | bestemt form | flertall | |
| en/ei heklet + substantiv | et heklet + substantiv | den/det heklede + substantiv | de heklede + substantiv | den/det heklende + substantiv |
| en/ei hekla + substantiv | et hekla + substantiv | den/det heklete + substantiv | de heklete + substantiv | |
| den/det hekla + substantiv | de hekla + substantiv | |||
Source: Språkrådet
Fetching frequencies...
Source: National Library of Norway